گیربکس چیست

هر خودرویی برای حرکت به یک عامل تولید کننده‌ نیرو و یک عامل انتقال دهنده‌ آن نیاز دارد. تولید کننده نیرو در آن موتور یا پیشرانه است. انتقال دهنده هم سیستمی متشکل از بخش‌های مختلف که عمل انتقال نیرو را در کنار هم و به صورت پیوسته انجام می‌دهد است. در حقیقت نیروی تولید شده به وسیله پیشرانه، باید توسط یک سیستم انتقال دهنده، به چرخ‌ها منتقل شود. گیربکس سه قسمت اصلی دارد که شامل سیستم انتقال دهنده شامل کلاچ، جعبه دنده و دیفرانسیل هست که در میان آنها جعبه دنده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. جعبه‌دنده را اصطلاحا گیربکس هم می‌گویند. وظیفه گیربکس در خودرو ایجاد تناسب بین سرعت چرخ های خودرو و سرعت موتور می باشد.گیربکس ، نسبت انتقال بین موتور و چرخ های خودرو را تغییر می دهد و امکان حرکت در هر سرعتی را برای خودرو فراهم می آورد.

این وظیفه  گیربکس است که نیروی تولیدی در موتور را به چرخ های ماشین منتقل میکند و آن ها را به حرکت و دوران وا می دارد.

انواع گیربکس:

در ماشین های قدیمی بیشتر از گیربکس های دستی استفاده می شد و تغییر دنده تماماً بر عهده راننده بود. در این سیستم گیربکس برای تغییر دنده راننده باید به میزان دور موتور دقت میکرد و هرگاه دور موتور افزایش یافت با استفاده از کلاج و دسته دنده، دنده ماشین را تغییر میداد. این شیوه کلاسیک تغییر دنده در ماشین های قدیمی و بیشتر ماشین های تولید داخل است.

مکانیزم دوم مختص گیربکس اتومات است. دسته دوم از انواع گیربکس ها که با توجه به علم روز پیشرفت کرده و رفته رفته جایگزین گیربکس های دستی و دنده ای می شوند، همین گیربکس های دنده اتومات هستند. ساختمان اصلی گیربکس اتومات مشابه گیربکس های دستی و دنده ای است. ولی یک تفاوت بزرگ با سیستم های دنده ای دارند که آن هم حذف کلاج و نقش انسانی از سیستم تغییر دنده در هنگام رانندگی است. در واقع اینجا دیگر وظیفه تغییر دنده بر عهده راننده خودرو نیست. این کار با استفاده از یک سیستم برقی هوش مصنوعی و سنسور داخلی انجام می گیرد. مغز کامپیوتری دستگاه تصمیم می گیرد چه زمانی برای تعویض دنده ماشین شما مناسب است و در موقع تشخیص این موضوع خود این مغز کامپیوتری دستور تغییر دنده را به سنسور گیربکس صادر میکند و به این شکل دنده ماشین تغییر می کند.

برای مطالعه و مشاهده سایر مقالات آموزشی ما به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس سریع